Přírodní zahrada

Sídlištní mateřská škola nabízí přírodu zblízka

I sídlištní mateřská škola může nabídnout nádhernou a inspirující zahradu, přírodu zblízka. Tedy pokud si vybuduje přírodní zahradu s ekologickými prvky, jako se to podařilo Mateřské škole Labská ve Starém Lískovci. Děti této mateřské školy si od května 2014 mohou užívat zahradu s bohatou zelení a množstvím ekologických prvků, které jim přináší nové poznatky. Původní školní zahrada dostala nový smysl – posiluje celkový vztah k přírodě a k její ochraně.

prirodnizahrada1 prirodnizahrada2

V rámci projektu „Založení přírodní zahrady s ekologickými prvky", který byl v roce 2013 podpořen z veřejné sbírky obchodů Nadace Veronica, MŠ zrealizovala cestičku smyslů, bylinkový a zeleninový záhonek, výzkumnou loučku, vrbičkový tunel, ještěrkovník, vysázení ovocných keřů, okrasnou zahrádku s kamenným chodníčkem nebo malé jezírko. Sídlištní děti si užívají všemi smysly - pozorují, naslouchají, čichají, sahají, ochutnávají, zahradničí a sklízejí, poznávají přírodu zblízka a objevují. MŠ koncept přírodní zahrady doplnila o akátové herní a pohybové prvky ACER FUN ACTIV z řady Balanc a Lano systemu. Speciální herní prvky Píšťaly, Rozsocha nebo Lano Nil jsou kombinací akátové kulatiny a lanových řešení, které zábavnou formou děti motivují k překonávání překážek, podporují koordinaci, zručnost a kreativitu.

prirodnizahrada3 prirodnizahrada4

Založení přírodní zahrady se podařilo také díky spolupráci s Klubem rodičů a aktivní pomoci mnoha rodičů. Zahrada nyní nabízí nejen prostory pro sportování a hry, ale i prostory pro bádání v různých zákoutích. Byla vybudována pestrá, proměnlivá zahrada, která pozitivně ovlivňuje sociální chování, tvořivost a osobnost dítěte. Zahrada je přístupná pro děti a jejich rodiny během školního roku. Po domluvě je možná i návštěva jiných osob, popř. ekologických organizací či školních zařízení.
Podtitul školky „Žijeme pod modrou oblohou" by mohl být doplněn „a blízko přírodě".

Děkujeme panu Juházsovi za úžasné zvelebení našeho ovocného koutku.

prirodni-zahrada-ovocny-koutek-2 prirodni-zahrada-ovocny-koutek

CERTIFIKÁT PŘÍRODNÍ ZAHRADA
Od září roku 2014 byl naší Mateřské škole udělen certifikát "Přírodní zahrada".

prirodnizahrada5

prirodnizahrada6